gry hazardowe bez blokad dns

Pokerowy Słowniczek czyli podstawowe pojęcia pokerowe

Krupier   07/05/2018   Możliwość komentowania Pokerowy Słowniczek czyli podstawowe pojęcia pokerowe została wyłączona

PL_JPC mobile_6400 free_ZL_20570

Jak wiadomo pokerowy słowniczek to nic innego jak zbiór nazw pokerowych czyli pojęcia pokerowe.

Add-on – możliwość dokupienia dodatkowych żetonów w określonym momencie turnieju, zazwyczaj kończy fazę rebuy i jest dostępna dla wszystkich graczy.

All-in – Zagranie, w którym gracz wkład wszystkie swoje żetony do puli. Gracz, który zagrał all-in nie może wygrać więcej żetonów od pozostałych zawodników niż tyle ile miał przed partią. Żetony gracza, który zagrał all-in znajdują się w głównej puli, jeśli pozostali gracze dalej przebijają, to tworzona jest odrębna pula tzw. side-pot.

Ante – Obowiązkowy zakład wejściowy (jest to niewielka kwota wpłacana do puli przez każdego gracza przed rozdaniem kart. W rozgrywkach z ante, stanowią one cześć puli początkowej.

Bankroll – Pieniądze, które dany gracz przeznacza na grę. Jest to jego cały budżet pokerowy.

Bad Beat – Sytuacja, w której gracz mający bardzo silny układ przegrywa z osobą, której udało się dobrać do jeszcze wyższego układu.

Bet – Jest to pierwsze podbicie, które zostało wykonane w danej puli. Późniejsze akcje to call, raise lub re-raise.

Bring-in –Forma wymuszonego zakładu używana głównie w odmianach stud pokera i czasami w połączeniu z ante. Bring-in zazwyczaj określa kto ma najwyższą lub najniższą kartę.

Button (dealer button) – Zazwyczaj określenie „button” odnosi się do pojęcia “dealer button”, jest to znacznik określający pozycję rozdającego lub gracza grającego z tej pozycji.

Buy-in – Kwota, z którą wchodzisz do gry. Grach nie turniejowych jest to ilość żetonów jaką wykupujesz do gry. W turniejach, twój buy-in, to kwota, za którą wkupujesz się do turnieju i dostajesz określoną początkową listę żetonów.

Big Blind – Określona kwota (duża ciemna), która jest wnoszona do puli przed rozdaniem kart przez gracza znajdującego się na drugiej pozycji od rozdającego licząc zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zawodnicy wchodzący do już trwającej rozgrywki muszą postawić na początek dużą ciemną, ale mogą postawić ją z dowolnej pozycji.

Call – Jest to równowartość ostatniego wniesionego zakładu. Jeśli był bet w wysokości €10 i raise o €10 to aby zrobić call trzeba włożyć do puli €20. Gdy zawodnicy zrobili call w stosunku do wszystkich bet’ów w danej rundzie, to oznacza koniec tej rundy obstawiania. Call to najmniej kosztowny sposób na pozostanie w danej partii.

Check – Jeśli nie było podbicia w danej rundzie obstawiania, to możesz zrobić check, co oznacza jakby call dla bet’u w wysokości €0, lub spasowanie swojej kolejki.

Check-Raise – Jest to zagranie, w którym gracz najpierw robi check, a potem raise, gdy ktoś inny zrobi bet. Takie zagranie zazwyczaj wykonuje się mając bardzo silną rękę, gdy gracz liczy, że pula wzrośnie.

Community card(s) – Tzw. karty wspólne, których używają wszyscy gracze w danej partii. Leżą one odkryte na środku stołu. Gry, w których występuje flop, jak Texas Hold’em lub Omaha, mają pięć kart wspólnych.

Deal – To rozdawanie kart w trakcie rozdania. Osoba, która to wykonuje nazywana jest „dealer”.

Deck – Talia kart. W większości gier używa się talii 52-kartowych.

Discard – W grach typu „draw” jest to wymiana karty na inną.

Draw – Gry typu „draw”, to takie odmiany, w których w określonym momencie można wymienić kilka lub wszystkie swoje karty.

Drawing hand – Niekompletna, ale potencjalnie silna ręka. To określenie zazwyczaj odnosi się do sytuacji, kiedy masz 4 z 5 kart tworzących strita (straight draw) lub koloru (flush draw).

Fixed limit – W odmianach pokera limit, jest to struktura obstawiania, w której kwota dozwolonego podbicia w konkretnej rundzie jest z góry ustalona.

Flop – Niektóre gry, takie jak Hold’em i Omaha, są rozgrywane z pięcioma kartami wspólnymi. Pierwsze trzy z tych kart wykładane są za jednym razem i nazywane są flopem. Gry, w których występuje flop nazywane są czasami mianem „flop games”.

Flush – Tzw. Kolor. Układ w pokerze składający się z pięciu kart w tym samym kolorze.

Forced bet – Obowiązkowy bet w pierwszej rundzie w grach typu stud, takich jak 7-card stud.

Freeroll – Są to turnieje, w których nie ma początkowej opłaty wpisowej.

Full House – Układ w pokerze składający się z jednej pary i trzech takich samych kart. Przykład: 4-4-K-K-K (dwie czwórki i trzy króle). Najsilniejszy układ trzech tych samych kart określa, który full jest mocniejszy. Przykład: 2-2-A-A-A (dwie dwójki i trzy asy) pokonuje Q-Q-K-K-K (dwie damy i trzy króle).

Heads-up – Gra odbywająca się tylko pomiędzy dwoma zawodnikami. Nasz portal oferuje specjalne stoły do gier typu heads-up.

Kicker – W pokerze typu draw, boczna karta, której używa się do poprawienia ręki. W Texas Hold’em jest to karta niedająca pary która liczy się do pary lub trójki trzymanej przez zawodnika. Często wysokość kicker’a decyduje o wygraniu partii.

Main pot – Gdy gracz wchodzi all-in, to może on wygrać maksymalnie główną pulę „main pot”, czyli pulę zbudowaną z kwot maksymalnie równych ilości żetonów tego zawodnika. Pozostałe podbicia tworzą side-pot, który jest dzielony pomiędzy pozostałymi graczami w puli.

Muck – Oznacza, że przeciwnik przegrał partię i nie pokazuje układu, z którym grał.

Nuts – Najwyższy możliwy w danym momencie układ kart.

Pair – Dwie takie same karty, np. J-J.

Position – Umiejscowienie gracza przy stole względem dealer’a.

Post – „Włożenie” blind’a do puli (dużego lub małego). Jeśli ominiesz blind’a w danej rundzie, dealer zapyta Cię czy chcesz zrobić akcję “post”, czyli włożyć do puli blind, który Cię ominął. Wpłacasz wtedy do puli kwotę blind’ów, które Cię ominęły. Gdy akcja dojdzie do Ciebie, to już zrobiłeś call pojedynczego bet’u, jeśli pula nie została podbita, to nie musisz już wkładać dodatkowych żetonów do puli. Oczywiście sam również możesz odbić.

Pot – Wszystkie pieniądze znajdujące się po środku stołu – tzw. pula.

Pot limit – Struktura podbijania, która pozwala na przebicia do wysokości aktualnej puli.

Raise – Gdy ktoś otworzył pulę podbiciem, to kolejne podbicie określa się mianem raise. Na przykład: jeśli limit podbijania wynosi €5 i zawodnik A podbija o €5, to zawodnik B może zrobić, call €5, lub raise do €10.

Rake – Żetony pobierane przez operatora pokerowego z puli rozdania jako opłata za prowadzenie gry.

Rank – Każda karta ma swój kolor i wartość (rank). Para to dwie karty tej samej wartości.

Rebuy – Gdy po raz pierwszy siadasz do gry, to wkupujesz się za określoną ilość pieniędzy. Rebuy to dokupienie określonej ilości żetonów. Rebuy jest również dopuszczalny w niektórych turniejach dla zawodników, którzy spadli poniżej pewnej ilości żetonów – najczęściej do pewnego momentu turnieju, często również określana jest liczba dopuszczalnych rebuy’ów.

River (Fifth Street) – Ostania z pięciu kart wspólnych w grach, w których występuje flop, np. Texas Hold’em i Omaha. Czasami mianem „river” określa się ostatnią kartę w grach „bez flopa”, takich jak 7-card stud.

Royal Flush – Układ w pokerze, który zawiera kolejne karty w jednym kolorze od A-10 (Asa do dziesiątki). Np. A-K-Q-J-10 (As-Król-Dama-Walet-Dziesięć) tzw. poker królewski.

Showdown – Następuje po zakończonej ostatecznej rundzie podbijania, jeśli więcej niż jeden gracz jest dalej w puli, showdown pozwala określić zwycięzcę partii.

Side pot – Dodatkowa pula tworzona, gdy jeden lub więcej graczy zagra za wszystkie swoje żetony. Ta pula nie może zostać wygrana przez gracza, który miał najmniej żetonów przed partią. To może prowadzić do sytuacji, w której gracz z drugą najlepszą ręką wygra więcej żetonów, niż ten z pierwszą.

Small Blind – Określona kwota (mała ciemna), która jest wnoszona do puli przed rozdaniem kart przez gracza znajdującego się bezpośrednio po rozdającym licząc zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Stack – Ilość żetonów, którą masz przed sobą siedząc przy stole pokerowym.

Steal the pot – (kradzież puli) Wygranie partii przy pomocy blefu.

Straight – Układ pokerowy składający się z pięciu kolejnych kart. Np. 4-5-6-7-8.

Straight Flush – Tzw. Poker. Układ pokerowy, który składa się z pięciu kolejnych kart w tym samym kolorze.

Suit – Jedna z czterech grup 13 kart, na które podzielona jest talia (kolor): pik, kier, karo, trefl.

Three of a kind – Trzy karty tej samej wartości, np. Q-Q-Q (trzy Damy).

Turn (Fourth Street) – Czwarta z pięciu kart wspólnych w odmianach pokera z flopem, np. w Texas Hold’em i Omaha. Czasami określana mianem Fourth Street.

Jak opanowałeś już pokerowy słowniczek i możesz zastosować podstawowe pojęcia pokerowe w praktyce to masz szanse przystapić do gry.